Cascade – מיקרופונים

Cascade - מיקרופוני ה-Ribbon האיכותיים כעת גם בארץ

ללא ספק, חברת Cascade הפכה לפופולרית ביותר בתחום הקלטות אולפן, וזאת בזכות שימוש עכשווי נרחב במיקרופוני ריבון בהקלטות אולפן.

ניתן להבחין במיקרופונים של החברה בהקלטות אולפן משובחות מהתקופה האחרונה וגם על במות מופעים גדולים, וכעת הם כבר לא יקרים עבור המוסיקאי לעבודות שוטפות.

החברה מציעה מיקרופון ריבון לכל יישום, ואם מחפשים סאונד נהדר במחיר אטרקטיבי, דגמי הריבון של Cascade הם התשובה.

מיקרופון Ribbon מציג טכנולוגיה בה המתמר מורכב מסרט מתכת דק כאשר בשני צידיו קיים מגנט. גלי הקול מרעידים את הסרט והמגנטים עוזרים בהמרתם לתנודה אלקטרונית ומשם למגבר.

הריבון הומצא ב-1920 בידי Walter.H.Scotky ו-Erwin Gerlech, כאשר בשנת 1931 חברת RCA יצרה את המיקרופון המסחרי הראשון והוא יועד להקלטות מוזיקה ושידור רדיו.

המיקרופון מציג מרקם קליטה דו-צדדי, ומאופיין בתדרים גבוהים מעוגלים ורכים וגם אינו חריף, ומצד שני כאשר הוא ממוקם קרוב למקור הצליל הוא מציג הרבה נמוכים, ומכאן שהוא נותן לגיטרסיטים שאוהבים לשים אותו צמוד למגברי הגיטרות והבס.

כמו כן הוא מככב בהקלטות כלי נשיפה ו-O-H לתופים, ומכיוון שהוא בעל עמידות בלחץ קול גבוה הוא מתפקד גם על תוף רגל מצוין וכמובן על שירה מאוד דינמית.

מה שהופך את הריבונים לרגישים ומדויקים כל כך היא העובדה שהאות מגיע ישירות מהרכיב החש בגלי הקול; כלום לא אובד בתרגום. התוצאה הינה האינטימית, החמה ועתירת הביטוי מכל סוג מיקרופון אחר.

Fat Head II הינו דגם פופולרי ומאוד כלכלי, אך עדיין גמיש ביותר מבחינת יישומים שהוא יכול לבצע בהקלטות שירה וכלי נגינה, כמו גם הופעות חיות.

מבנה הראש מציג מתמר סרט אלומיניום בעובי 2.5 מיקרון מכויל ידנית, הכולל את הרגישות הסימטרית בעלת המוניטין שבתכנון כזה, וזאת כדי לזכות במרקם קליטה דו כיווני (תצורת 8) סימטרי אמיתי.

תגובת התדרים והרגישות שלו מעניקה אודיו טהור, ותכנון האלמנט שלו שימושי ביותר כאשר מקליטים בתצורת M/S או בלומלין להקלטות סטריאו. הוא מגיע עם בולם זעזועים, קופסת עץ וארגז אלומיניום להגנה מלאה לטווח ארוך.

ה-Fat Head מציע סאונד טבעי ופתוח, המוכר כל כך מהקלטות ריבון. ניתן לזהות מיד בהקלטות גיטרה אקוסטית, בוקסות, שירה, אובר-הד לתופים ועוד שלל כלי נגינה, שמיקרופון הסרט מפיק חום החיוני בהקלטות דיגיטליות כיום. ללא ספק כלי חובה בארגז הכלים של טכנאי ההקלטות.

גם להופעות חיות הוא מומלץ ומתאים למגוון יישומים. עם שנאי המוצא LL2912 מתוצרת Lundahl השבדית, הסאונד מהמתמר מאוזן להפליא, ועם היענות של 30 עד 18 אלף הרץ הוא מעולה ללכידת הקסם שבהופעות חיות.

כמעט כל מיקרופוני הריבון מציעים תצורת קליטה דו כיוונית, מה שאומר שהם קולטים סאונד מקדימה ומאחור, לא מהצדדים. בהתאם, ה-Fat Head II רגיש בשני הכיוונים ומכאן שמתאים להקלטות חיות, ריבוי זמרים, גיטריסט אקוסטי שגם שר וכדומה.

ראוי לציין שהדגם החדש (II) מציג שיפור עם גריל ניקל מלוטש, צוואר עם גוף גדול יותר, ובולם זעזועים פרימיום. כמו כן Cascade מבצעת בדיקת איכות לכל מיקרופון בנפרד לפני שהוא עוזב את שערי המפעל האמריקאי, ובכל ארגז קיימת מטלית מיקרופייבר מיוחדת לניקוי ונרתיק בד איכותי. ::: ניתן לשמוע הדגמות סאונד בקישור הזה.

FAT HEAD II Stereo Pair הינו צמד מיקרופונים זהה של הדגם הנ"ל המגיע בתוספת התקן Blumlein להקלטות סטריאו.

ה-VIN-JET הינו דגם פופולרי נוסף של החברה, והוא מציג מבנה ארוך יותר של המתמר. להיט בקרב אולפני פרויקטים, ביתיים ומקצועיים כאחד, ה-VIN-JET מציע ערך מעולה לריבון מול דגמים דומים העולים פי כמה. מצוין לשירה, גיטרה אקוסטית וחשמלית, כלי נשיפה, כלי מיתר ושפע של כלי נגינה אחרים.

בדגם זה קיים גריל פתוח (הגריל הפנימי הוסר) וה-Evidence Audio Wire, מה שמבטיח צליל פתוח ועתיר דקויות. הסרט עצמו באורך 2 7/16” ועשוי אלומיניום, מתוח בשדה של צמד מגנטים מסוג נאודימיום איכותיים.

המיקרופון מגיע עם בולם זעזועים פרימיום, מארז אלומינים, פאוץ' אישי ומטלית ניקוי מיוחדת. דגם הסטריאו מכיל 2 מיקרופונים בתוספת של מעמד בלומליין מיוחד לעימוד.

עוד מיקרופון מעניין הוא ה-X-15 - ריבון סטריאופוני המכיל שני מתמרים הממוקמים אחד מעל השני. האלמנטים מוסטים ב-90 מעלות ויוצרים עימוד Blumlein.

כאן מדובר בהפרדה סטריאופונית מעולה והציבוע שמחוץ לציר הקליטה הינו מינימלי. להוסיף על כך את תחום ההיענות הרחב והרגישות הגבוהה שלו, ה-X-15 נמצא בליגה של הגדולים,

עם גימור איכותי משובח וכולל בולם זעזועים פרימיום, פאוץ' וויניל מרופד ומארז אלומיניום משודרג, המיקרופון מגיע גם עם כבל 5-פין המאפשר פיצול חיבורים.

לעומת ריבונים אחרים המיוצרים כיום עם אלמנט סרט מוסט, ה-X-15 מכיל שני אלמנטים מכוילים ידנית המציגים את התכנון הסימטרי האגדי.

תכנון שכזה מציע תצורת 8 אמיתית, וממברנת האלומיניום הגלי עצמה ממוקמת במרכז בין אחור לקדימה, ומכאן מפיקה אות אודיו מאוזן לשני הצדדים של המרכב.